Izvirna bolonjska omaka ni kar tako! Je ena izmed najbolj priljubljenih italijanskih omak. Zaradi počasnega kuhanja, pravega paradižnikovega okusa, minimalne količine začimb in seveda soffritta – je prava poslastica, ki se zlahka kombinira z marsikatero pašto.
Preprosto jo uporabimo tudi za osnovo mnogih jedi (namigi so v zaključku). S tem tradicionalnim receptom, ki je predstavljen v brezmesni različici, ste vedno na varni strani – obožujejo ga prav vsi, od veganov do vsejedcev.
Veganska bolonjska omaka s pašto
Meni glavna jedKuhinja veganska kuhinjaTežavnost: srednje zahtevno4-5
porcij10
minut90
minutSestavine
250 g bio drobljenca (priporočamo bio Lavida)
2 srednje veliki čebuli
2 srednje velika korenčka ali 3 manjši
1 steblo stebelne zelene (ali ½ pora)
500 g domače paradižnikove omake ali vloženih pelatov ali passate
voda ali zelenjavna jušna osnova (za zalivanje)
3-4 jž oljčnega olja
1 dl rdečega vina
2 jž paradižnikove mezge
sol in poper
1 čž sladkorja
- Začimbe in zelišča
1 čž suhe bazilike
1 čž suhega origana
1 čž suhega rožmarina
3 lovorjevi listi
- Ostalo
priljubljena pašta, 100 g na osebo
- Za serviranje
sveže tolčen poper ali čili v prahu za ljubitelje pekočega
Navodila
- Zelenjavo operemo, očistimo, sesekljamo ali narežemo na manjše kocke.
- Pripravimo soffritto. Na oljčnem olju na hitro popražimo čebulo, le toliko da zadiši. Dodamo korenje in zeleno (ali por). Pražimo 5-7 min.
- Prilijemo vino, na nizkem ognju kuhamo 2-3 min. Nato dodamo drobljenec, ki ga s kuhalnico dobro pretlačimo in posolimo.
- Kuhamo dobrih 5 min., zatem prilijemo paradižnikovo omako (v kolikor uporabimo pelate, jih pred tem z vilico malo pretlačimo) in dodamo mezgo.
- Zalijemo z vodo ali zelenjavno jušno osnovo. Naj je bo toliko, da so vse sestavine prekrite.
- Pustimo, da se omaka pri nizki temperaturi duši približno 10 min. Zdaj začinimo (lovor, poper, bazilika, origano in rožmarin) in po potrebi dodamo sladkor. Začimbe lahko seveda spremenimo ali dopolnimo po okusu, tudi timijan ali majaron se dobro podata v to slastno omako! Z začimbami ne pretiravamo, saj prav soffritto, ki smo ga pripravili na začetku naredi jed zelo okusno.
- Ko so vse sestavine v loncu, kuhamo na majhnem ognju še vsaj 1 uro do 1 ½ ure. Omaka se mora kuhati dolgo na majhnem ognju. Občasno mešamo in dodajamo tekočino. Zato imamo vodo ali zelenjavno jušno osnovo ves čas na voljo – za zalivanje.
- Tradicionalna bolonjska omaka se kuha vsaj 3 ure, kuharji v Bologni pravijo, da je najboljša šele po 4-5 urah! Veganska različica je običajno pripravljena v 1 ½ ure.
- Vmes skuhamo priljubljeno pašto po navodilu proizvajalca.
- Če omako kuhamo za pašto – ob koncu kuhe na štedilnik pristavimo ponev in dodamo 3 jž bolonjske omake na osebo, na to stresemo testenine in prilijemo skodelico vode od kuhanja testenin. Vse skupaj pomešamo, ponovno dodamo omako, dokler testenine niso popolnoma prekrite in serviramo.
- Za ljubitelje pekočega dodamo sveže tolčen poper ali čili v prahu.
Zapiski
- Ker gre za počasno kuhanje, je smiselno omake pripraviti več, zato količine lahko mirno podvojimo.
- Vegansko bolonjsko omako lahko spremenimo tudi v mesno različico! Po enakem receptu se količine drobljenca zamenja s faširanim govejim mesom, čas kuhanja v tem primeru še podaljšamo. A tudi zapriseženi mesojedci pravijo, da je ta različica še bolj slastna!
- Ko osvojimo pripravo te res božanske omake, jo lahko poleg tega – da je odlična polivka za vse vrste testenin in njokov – uporabimo kot osnovo za pripravo:
– Lazanje (Lasagne)
– Musake (Moussaka)
– Kanelonov (Cannelloni)
– Pastirske pite (Shepherd’s pie)