Poleg dobro znane kremne juhe lahko z bučo pripravimo tudi rižoto! Ta klasična slastna jed, ki je prava specialiteta – pripravljena le z nekaj sestavinami, nam vzame manj kot 30 minut. Kremasta, dišeča, nežnega, a hkrati izvrstnega okusa – se zlahka znajde na meniju tudi med tednom.
In v čem je še njena prednost? Buče so nam na voljo vse leto. Rižoto z bučo in rožmarinom lahko uživamo v vseh letnih časih, saj je resnično brezčasna jed!
Rižota z bučo in rožmarinom
Meni glavna jedKuhinja vegetarijanska kuhinjaTežavnost: enostavno4
porcij10
minut30
minutSestavine
300 g riža vrste Arborio ali Carnaroli
300 g priljubljene rumene/oranžne buče (npr. hokaido, muškatna, želodasta buča)
1 srednje velika bela čebula
3-4 stroki česna
4 jž oljčnega olja
50 g masla
80 g sira vrste Parmigiano-Reggiano
1.300 ml vode ali zelenjavne jušne osnove
100 ml belega vina
sol in sveže mleti poper
- Začimbe in zelišča
1 vejica svežega rožmarina ali 1 čž suhega in zrezanega
1 ščepec žafrana (5 nitk)
ščepec naribanega muškatnega oreščka
- Okrasitev in serviranje
1 manjši kos priljubljenega sira (npr. Parmigiano-Reggiano ali Grana-Padano) za serviranje
sveže tolčen beli poper za ljubitelje bolj pekočega in intenzivnejšega okusa
Navodila
- Čebulo in česen očistimo in nasekljamo. Poljubno bučo očistimo, odstranimo semena, olupimo (vse, razen hokaido vrste, ki je ni potrebno lupiti) in jo razrežemo na majhne kocke.
- V vnaprej segreto posodo kanemo oljčno olje, dodamo čebulo in jo pražimo 3 min. Ko rahlo postekleni, dodamo bučo, česen, 100 ml vode (ali jušne osnove) in belo vino.
- Vse skupaj dušimo dobrih 5-8 min. (odvisno kako drobno smo bučo narezali), toliko da se buča zmehča. Nato jo s tlačilko za krompir pretlačimo v kašo.
- Riž oplaknemo in dobro odcedimo. Dodamo ga k bučini kaši, zalijemo s preostalo vodo ali jušno osnovo.
- Dodamo še sol in vse začimbe: sveže mleti poper, svež ali suh nasekljan rožmarin, žafranove nitke in nariban muškatni orešček.
- Dobro premešamo in pazimo, da so vse sestavine prekrite. Zmanjšamo temperaturo, pokrijemo posodo, rižoto kuhamo še približno 15 min., ves čas na majhnem ognju. Vmes občasno pomešamo, če postane presuha – po potrebi dodamo malo tekočine (vode ali jušne osnove).
- Sir naribamo. Ko je jed kuhana, k rižoti primešamo maslo in nariban sir, po okusu dosolimo in popramo. Na rahlo umešamo in pokrijemo.
- Ko odstavimo z ognja, pustimo še nekaj minut, da se okusi in arome lepo povežejo.
- Za ljubitelje močno aromatičnih jedi lahko na koncu dodamo še nekaj svežega rožmarina in sveže tolčenega belega popra. Po želji lahko po vrhu še dodatno narežemo ali naribamo priljubljeni sir, priporočamo Parmigiano-Reggiano ali Grana-Padano.
Zapiski
- Tokrat je na vrsti klasična, a preprosta in aromatična bučna rižota. Lahko ji dodamo tudi panceto ali pršut, če želimo rižoti pričarati močnejši okus! Že taka je odlična in primerna za vse priložnosti. Vegetarijanci jo obožujejo, ljubitelje mesa pa prav tako razveseli, če ji le dodamo kakšno rezino pancete! V samo nekaj korakih lahko navdušimo prav vse!
- Zimske buče nas razvajajo z osvežujočimi okusi vse do pomladi, če jih le pravilno skladiščimo. Mednje uvrščamo različne sorte muškatnih buč, kot so maslenke, hokaido in želodaste buče. V njihovi raznolikosti se skrivajo neskončne možnosti za ustvarjalno kulinarično izražanje.
- Po želji in glede na okus lahko rožmarin zamenjamo tudi z žajbljem, ki se prav tako odlično poda k jedi!
- V tem receptu vedno uporabimo le enega od rižev iz vrst Arborio ali Carnaroli. Ta dva sta zmagovalca v sočnih rižotah.