V poletnih in jesenskih mesecih, ko nas narava obdaruje z obiljem vrtnih plodov, našo kuhinjo preplavijo barvite, sveže sestavine, ki kar vabijo, da jih preobrazimo v nekaj okusnega. Med temi darovi narave so bučke ena najbolj vsestranskih zelenjav, ki jih lahko uporabimo na nešteto načinov.
Danes vam želim predstaviti preprost, a nadvse okusen recept – narastek z bučkami, ki združuje slastnost sira in nežno teksturo bučk v popolno harmonijo okusov, ki se kar topijo v ustih.
Narastek z bučkami
Meni glavna jedKuhinja mediteranska kulinarikaTežavnost: enostavno6-8
porcij10
minut40
minutSestavine
- Za narastek
200 g rikote
200 g mladega sira v slanici
40-50 g sira Parmigiano-Reggiano
500 g svežih mladih bučk (cuket)
2 srednje veliki čebuli
3 stroki česna
150 g polnovredne moke (pšenične ali pirine)
6 jajc
1 jž oljčnega olja
½ čž pecilnega praška iz vinskega kamna
1 ščepec soli
1 ščepec belega popra
- Okrasitev in serviranje
sveža zelišča (najbolje kar bazilika)
- Za peko
krušne drobtine ali papir za peko – za pekač
Navodila
- Bučke najprej očistimo, operemo in naribamo. Nato jih pustimo na cedilu, da odteče odvečna voda. Medtem nasekljamo čebulo in česen.
- Na oljčnem olju hitro popražimo čebulo, le toliko, da zarumeni. Dodamo česen in pražimo samo toliko časa, da zadiši. Odstavimo z ognja in dodamo odcejene bučke. Dobro premešamo in pustimo, da se okusi prepojijo.
- Tortni model premera 26-30 cm namastimo z oljčnim oljem in potresemo s krušnimi drobtinami (lahko uporabimo tudi papir za peko).
- Pečico segrejemo na 180 °C. Mladi sir in rikoto razdrobimo in pretlačimo z vilico, trdi sir (Parmigiano-Reggiano) pa naribamo. Vse sire dodamo k bučkam.
- Jajca s pomočjo električnega mešalnika dobro stepamo, da dobimo gladko maso. Pri nizki hitrosti počasi dodajamo moko, nato pa še pecilni prašek (vinski kamen), sol in beli poper.
- Vse sestavine rahlo premešamo, nato zmes vlijemo v pripravljen pekač.
- Pečemo v predhodno ogreti pečici 40-45 minut. Da preverimo, če je narastek dobro pečen, ga prebodemo v sredini z zobotrebcem – na njem se ne sme ničesar prijeti. Narastek pustimo, da se ohladi, nato ga potresemo s svežimi zelišči in razrežemo.
- Kot prilogo lahko postrežemo svežo sezonsko solato, ki se odlično poda k tej hranljivi in aromatični jedi. Dober tek!
Zapiski
- Zanimivosti:
Rikota – beseda, ki v italijanskem jeziku pomeni “ponovno kuhano”, je izdelana iz neposnete sirotke. Njene korenine segajo globoko v italijansko zgodovino, s posebnimi variacijami, kot so ricotta romana, dimljena rikota in rikota s poprom, ki so zelo cenjene. Rikota je posebej priljubljena na Sardiniji, Siciliji in v Kalabriji, medtem ko je dimljena različica priljubljena v severni Italiji, v okolici Belluna. Srečali jo boste pod različnimi imeni tudi v drugih evropskih državah – “brocciu” v Franciji, “anthotyro” v Grčiji, “ziger” v Nemčiji. Rikota se uporablja v različnih jedeh – od omak za testenine, namazov, solat, do sladic. Njena vsebnost maščob je nizka, medtem ko je bogata z beljakovinami. - Bučke so priljubljene po vsem svetu zaradi svoje vsestranskosti in nežnega okusa, ki se odlično meša z različnimi začimbami in sestavinami. So nizkokalorične, a bogate z vlakninami, vitamini in minerali, kar jih dela idealno sestavino za tiste, ki iščejo zdrave, a okusne jedi. Prav tako so bučke ene izmed tistih čudovitih zelenjav, ki jih lahko dokaj enostavno gojimo v svojem vrtu.
- Parmigiano-Reggiano in Grana Padano sta italijanska trda sira iz regij Emilija-Romagna in Lombardija. Oba sira sta zelo cenjena in široko uporabljena v italijanski kuhinji, njun okus pa se med seboj nekoliko razlikuje.
- Recept za bučkin narastek sem pripravila v sodelovanju z Mlekarno Krepko. Izvirni članek z receptom lahko najdete na tej povezavi.