Danes bomo pripravili krompirjev golaž, ki je prava comfort food atrakcija in ker smo Kranjci nori na krompir!
Ob misli na golaž kar zadiši po mešanici aromatičnih začimb, čebule, rdečega vina, mlete paprike… Ta okusna ponarodela jed, ki jo v mnogo različicah poznamo po vsej Sloveniji, tradicionalno prihaja iz Madžarske, tam je bila poznana že v 9. stoletju.
Krompirjev golaž
Meni glavna jedKuhinja vegetarijanska kuhinjaTežavnost: enostavno4
porcij15
minut75
minutSestavine
800 g olupljenega krompirja
600 g očiščene rdeče čebule
200 g očiščenega korenja
4 stroki česna
2,50 dl domače ali kupljene paradižnikove omake (npr. pasata, vloženi paradižniki v koščkih)
1,5 dl rdečega vina
sol, poper po okusu
oljčno olje
2 dl vode (dodajamo sproti in po potrebi) ali zelenjavne jušne osnove
- Začimbe in zelišča
2 jž mlete sladke paprike
3 lovorovi listi
1,5 čž mlete kumine
1 čž majarona
- Okrasitev in serviranje
za ljubitelje pekočega: tolčeni feferoni ali čiliji
za ljubitelje kumine: dodatno kumina v zrnu
Navodila
- Čebulo olupimo, očistimo in nasekljamo. Korenje olupimo in naribamo. Česen stisnemo.
- Večjo posodo z oljčnim oljem pristavimo na kuhalnik. Ko se olje segreje, dodamo čebulo in posolimo. Čebulo med mešanjem pražimo le toliko časa, da postekleni in izloči sok. Ko čebula postekleni, pridamo korenje in česen ter vse skupaj le na kratko opražimo, le toliko da česen zadiši.
- Med stalnim mešanjem v jed stresemo mleto rdečo papriko, hitro zalijemo s paradižnikovo omako in rdečim vinom.
- Dodamo začimbe: poper, lovor, mleta kumina in majaron ter vse skupaj zalijemo z 1 dl vode.
- Pokrijemo in kuhamo na majhnem ognju oz. znižamo temperaturo. Zelo počasi kuhamo še približno 1 uro do 1 in ½ ure, oziroma toliko časa, da se vsa čebula in korenje razpustita v omako.
- Med kuhanjem golaž večkrat premešamo in po potrebi prilijemo še malo vode ali zelenjavne jušne osnove. Ko je golaževa osnova kuhana, jo lahko še dodatno pretlačimo ali prepasiramo s paličnim mešalnikom, v kolikor bi radi, da postane bolj gladka.
- Vmes pripravimo krompir! Krompir olupimo, narežemo na željeno velikost (večje kocke) in ga v slanem kropu kuhamo do mehkega. Ko je kuhan, ga odcedimo. Slane vode ne zavržemo! Uporabimo jo, če želimo golaž razredčiti.
- Kuhan krompir stresemo v posodo z golaževo osnovo, vse skupaj premešamo in na hitro podušimo. Potem pustimo da jed odstoji pred serviranjem in se okusi lepo povežejo.
- Pred serviranjem dodamo za ljubitelje pekočega še tolčene feferoni ali čilije, za ljubitelje kumine pa dodamo kumino v zrnu.
Zapiski
- Kot pri vseh golažih tudi pri krompirjevem velja pravilo, da je razmerje med čebulo in v našem primeru krompirjem 1:1. Zaradi slajšega okusa je del čebule zamenjan s korenjem, a razmerje čebula s korenjem in krompir še vedno ostane enako 1:1. Krompirjev golaž se zlahka skuha v večjih količinah, dobro je le ostati pozoren prav na ta razmerja, če želimo ohraniti bogat okus.
- V naših krajih poznamo zlasti klasični golaž, prekmurski bograč, primorski golaž, paprikaš, divjačinski golaž, pastirski golaž, ciganski golaž, segedin golaž in seveda krompirjev golaž!
- Pri kuhi golaža je možnih nekaj odstopanj, kot npr. vrsta čebule (nekateri kuharji prisegajo na rdečo, drugi na belo čebulo), ali se doda vino, in seveda katero, ali se doda paradižnikova omaka, kaj postrežemo za prilogo.
- Preizkusite tudi IZIBIZI gobov golaž >>> RECEPT
Dober recept, je ratalo, moja je bla zadovoljna 😉
Hvala Matjaž za komentar. Pravo zaporedje ste uporabili. Še dobro, da je bila tudi žena zadovoljna. Kar tako naprej.
Nina / IZIBIZI
Ko ne vem, kaj skuhati in že segam po Woltu … naletim na Izibizi recept – spet se izkaže, da imam vse potrebne sestavine doma, niti v trgovino ni treba. Par preprostih korakov in super golaž bo na mizi. Pa reees tako lepo diši med kuho! In medtem, ko čakam, da se skuha, lahko dokončam tisti malo caberneta, ki je ostal od kuharije
Hvala Lučka za krasen odziv. Kako osnovne sestavine so potrebne, da skuhamo dišečo in slastno jed! Krompirjev golaž je tudi meni še posebej omiljen. In ko ne vem kaj bi – krompir je vedno doma. Cabernet se res dobro poda v jed in kot vinska spremljava. Dober tek in na zdravje.
Nina / IZIBIZI