Poleg vseh dobro znanih mesnih različic golaža poznamo tudi nekaj vegetarijanskih golažev! Jed dobi značilen okus zlasti zaradi mešanice aromatičnih začimb, čebule, rdečega vina, mlete paprike …
Krompirjev golaž smo že predstavili v receptu, tokrat je na vrsti slasten gobov golaž. Zakaj bi vegetarijanske različice te klasične jedi pripravljali s tofujem, sejtanom ali tempehom, ko pa so nam šampinjoni na voljo celo leto? Za tiste, ki radi nabirate gobe, pa ga zlahka pripravite tudi iz samoniklih vrst in tako vsakič znova ustvarite novo okusno jed.
Gobov golaž
Meni glavna jedKuhinja vegetarijanska kuhinjaTežavnost: enostavno4
porcij10
minut40
minutSestavine
500 g rjavih šampinjonov ali kakšnih drugih priljubljenih gob
3 srednje velike rdeče čebule (skupaj 300 g)
4 stroki česna
200 ml domače ali kupljene paradižnikove omake (npr. passata, vloženi pretlačeni paradižniki)
100 ml rdečega vina
sol, poper po okusu
3-4 jž oljčnega olja
150 ml vode ali zelenjavne jušne osnove (dodajamo sproti in po potrebi)
1 jž paradižnikove paste
ščepec sladkorja po potrebi
- Začimbe in zelišča
2 jž mlete sladke paprike
3 lovorjevi listi
1 čž mlete kumine
1 čž majarona
- Okrasitev in serviranje
za ljubitelje pekočega: tolčeni feferoni ali čiliji
za ljubitelje kumine: dodatno kumina v zrnu
- Priloge
Polenta – ½ skodelice koruznega zdroba na osebo
sol
1 čž masla
3x količina vode
Navodila
- Čebulo olupimo, očistimo in zelo drobno ročno ali strojno nasekljamo. Česen olupimo in nasekljamo. Gobic ne peremo, z ostrim nožem in ščetko jih le dobro očistimo in na večje kose narežemo.
- Večjo posodo z oljčnim oljem pristavimo na kuhalnik. Ko se olje segreje, dodamo čebulo in posolimo. Čebulo med stalnim mešanjem počasi pražimo toliko časa, da postekleni, izloči sok, se zmehča in ne potemni (8-10 min.).
- Med stalnim mešanjem dodamo gobe. Dušimo tako dolgo, da gobice spustijo vodo. Ves čas mešamo in pridamo nasekljan česen, pustimo da zadiši.
- Takoj vsipamo mleto rdečo papriko in hitro zalijemo s paradižnikovo omako in rdečim vinom. Na vrsti so začimbe: poper, lovor, mleta kumina in majaron ter vse skupaj zalijemo z 1 dl vode ali zelenjavne jušne osnove. Pokrijemo in kuhamo na majhnem ognju oz. znižamo temperaturo. Dodamo še paradižnikovo pasto in ščepec sladkorja.
- Zelo počasi kuhamo še približno 25-30 min. Med kuhanjem golaž večkrat premešamo in po potrebi prilijemo še malo tekočine. Vendar pazljivo, naj ostane gosta jed in ne juha!
- Vmes pripravimo polento po navodilih proizvajalca. Osnovno razmerje je koruzni zdrob – voda 1:3. Za boljši okus med kuhanjem dodamo maslo in rahlo solimo.
Zapiski
- Pred serviranjem dodamo za ljubitelje pekočega še tolčene feferone ali čilije, za ljubitelje kumine pa dodamo kumino v zrnu.
- Glede na letni čas se lahko odločimo tudi za drugo vrsto gob, v kolikor nabiramo samonikle vrste, je golaž odličen tudi z jurčki in z lisičkami. Od gojenih pa se poleg rjavih šampinjonov dobro obnesejo tudi šitake in bukov ostrigar. Najbolje je mešanica dveh, npr. šampinjoni in šitake.
- Gobov golaž se odlično poda tudi s pire krompirjem, širokimi rezanci, mlinci ali s kruhovimi cmoki. Nekateri pa ga najraje pomažejo kar z domačim kruhom.